Vzor výpovede PZP

Vedeli ste, že vaše súčasné povinné zmluvné poistenie môžete zrušiť hocikedy počas jeho platnosti? Ak ste sa rozhodli podať žiadosť o zrušenie poistenia, ale neviete ako postupovať, tak v tomto článku vám povieme do poslednej bodky, čo by mala taká žiadosť obsahovať, na čo rozhodne nezabudnúť alebo vám rovno poradíme, kde môžete taký vzor PZP výpovede nájsť na https://www.uzavripzp.sk/vypoved-pzp/.

Kde nájdem takýto vzor?

Čo má obsahovať vzor výpovede?Ak si sami žiadosť o zrušenie netrúfate napísať, dávame vám na známosť, že vzor výpovede môžete nájsť aj na stránke, kde ponúkajú aj PZP online, ku ktorej sa dostanete po kliknutí na označený výraz. Okrem toho v nej nenájdete len jeden vzor na jeden dôvod, ale na každý dôvod výpovede. Takisto sa v nej môžete dočítať všetky informácie o povinnom zmluvnom poistení, môžete si na nej vypočítať a porovnať jednotlivé poistenia, ktoré sú dostupné pre vaše vozidlo, ale o poistenie môžete v nej aj priamo požiadať.

Čo musí obsahovať takáto žiadosť?

Každý oficiálny doklad / žiadosť má pri písaní svoje pravidlá, ktoré je potrebné rešpektovať pre vaše dobro. V prípade nesprávne vypísaného formulára riskujete, že vaša žiadosť nebude akceptovaná a v niektorých prípadoch vám to ani nedajú vedieť, takže by ste zbytočne čakali na to, že vám príde potvrdzujúca správa o akceptácii prípadne zamietnutí žiadosti o zrušenie. Najjednoduchšie pre vás by bolo, ak by ste si otvorili vzor výpovede priamo, ktorý je maximálne presný, a to hlavne preto, aby ste sa vyhli problémom  pri písaní tejto žiadosti. Jediné, čo budete musieť urobiť, je prepísať vaše údaje a údaje o poisťovacej spoločnosti, ktorej žiadosť adresujete. Ak by ste to predsa len chceli vyskúšať sami, prípadne si porovnať vzor výpovede a naším odporúčaním obsahu žiadosti, čítajte ďalej. Čo je dobré v žiadosti nevynechať?

V prvom rade, do hlavičky vášho otvoreného textového dokumentu vypíšte vaše údaje (meno, priezvisko, kontaktné údaje). Nižšie vpravo napíšte adresu spoločnosti, ktorej chcete doručiť žiadosť. Priamo pod adresu alebo úplne na konci žiadosti vľavo napíšte miesto a dátum (deň, kedy žiadosť vypisujete). Nasleduje predmet / vec žiadosti. Predmet alebo vec je v oficiálnych dokumentov jedna z jeho najdôležitejších častí, takže naňho určite nezabudnite. Ako predmet môžete uviesť buď „Žiadosť o zrušenie PZP“ alebo „Výpoveď poistnej zmluvy“, ale samozrejme, môžete použiť aj inú formuláciu, ktorá ale bude vystihovať podstatu vášho listu.

Ako uľahčiť celý proces

Najlepšie by bolo hneď uviesť aj číslo poistnej zmluvy, ktorú vypovedáte, teda napr. „Výpoveď poistnej zmluvy číslo 23546“. Pod predmet napíšte krátky text, v ktorom uvediete kto ste, dátum narodenia, údaje o vozidle, ktoré je predmetom odhlásenia, ako aj popis dôvodu tohto odhlásenia.  Rovnako je vhodné, aby ste do jadra žiadosti uviedli aj číslo vášho bankového účtu, na ktoré vám bude zaslané istá čiastka z poistného, ktorú ste nestihli prečerpať. Za jadrom nezabudnite uviesť nejakú zdvorilostnú frázu typu: „Vopred ďakujem za vybavenie žiadosti o výpoveď poistnej zmluvy“. Na koniec celej žiadosti sa vlastnoručne podpíšte.

Vzor výpovede, ktorý sme vám odporučili, by mal obsahovať všetky nami zmienené informácie. Skutočne by bolo pre vás oveľa jednoduchšie a časovo úspornejšie, ak si len vaše údaje doplníte do niektorého zo vzorov.

Ak vypovedanie nemôžete z rôznych dôvodov uskutočniť sami, tak na tento úkon môžete niekoho notársky splnomocniť. Splnomocnenec môže žiadosť o zrušenie PZP vozidla podať ako na pobočke, tak aj poštou.

Dôvody sú ozaj rôzneNa rôzne dôvody rôzne tlačivá

Ako sme načrtli, vypovedanie PZP môže prebehnúť z viacerých príčin, ktoré sa môžu, ale nemusia týkať samotného vozidla. Začnime tými, ktoré sa týkajú vozidla.

  1. Zrušenie PZP pre likvidáciu vozidla

Vypovedanie je dôležité v prípade, ak vaše vozidlo bolo zlikvidované a ak chcete svoje peniaze späť. Samozrejme, možno nedostanete celú sumu, ale minimálne to, čo už nestihnete prečerpať. Na čo platiť za vozidlo, ktoré už neexistuje? Ak vaše vozidlo odhlasujete z dôvodu likvidácie vozidla, nezabudnite žiadosť dokladovať potvrdením o likvidácii vozidla.

  1. Výpoveď PZP pre vyradenie vozidla z evidencie

Všetko, čo bolo povedané v prípade jedna, je platné aj pre vyradenie vozidla z evidencie. Vozidla však nebolo zlikvidované resp. zošrotované, ale nespĺňa také kritéria, ktoré by mu povoľovali legálnu jazdu na cestných komunikáciách. Ak vaše vozidlo odhlasujete z dôvodu vyradenia vozidla z evidencie, nezabudnite žiadosť dokladovať potvrdením o vyradení vozidla.

  1. Odhlásenie PZP pre krádež vozidla

Žiadosť o zrušenie podajte aj v prípade, ak vám vozidlo bolo odcudzené. Nečakajte, že sa čoskoro nájde, ale okamžite konajte. Ak vaše vozidlo odhlasujete z dôvodu jeho krádeže, nezabudnite žiadosť dokladovať policajným potvrdením o krádeži vozidla.

  1. Zrušenie PZP pre zmenu majiteľa vozidla

Odhlásenie PZP je potrebné aj vtedy, ak vozidlo mení majiteľa, či už darovacou zmluvou alebo predajom. V dnešnej dobe je práve tento dôvod výpovede najčastejšie využívaný. Ak vaše vozidlo odhlasujete z dôvodu zmeny majiteľa vozidla, nezabudnite žiadosť dokladovať predajnou alebo darovacou zmluvou.

  1. Nastal koniec doby splatnosti?Výpoveď PZP pre koniec doby platnosti poistenia

Vypovedanie je potrebné, aj keď vám oficiálne končí platnosť poistenia, pretože väčšina poisťovní predlžuje zmluvy automaticky, takže vám bude do schránky doručená už len faktúra na zaplatenie poistného. Ak však nechcete s vašou súčasnou poisťovňou ďalej pokračovať, určite žiadosť nezanedbajte. K žiadosti nemusíte v tomto prípade nič pripájať.

  1. Vypovedanie PZP z iných príčin

Zrušiť PZP môžete samozrejme aj z rôznych iných dôvodov, napríklad aj z finančných. Ak ste si našli výhodnejšie, resp. lacnejšie poistenie, maximálne chápeme, ak nechcete zbytočne preplácať. Veď v niektorých prípadoch môže ísť o rozdiely až v stovkách eur, čo už nie je zanedbateľné číslo a žiadna poisťovacia spoločnosť vás nemôže nútiť pokračovať v zmluve za týchto okolností. Treba sa však zmieniť o tom, že ak sa o zrušenie rozhodnete z iných príčin, môžete tak urobiť najneskôr 6 týždňov pred uplynutím oficiálnej zmluvy.

Výpoveď PZP je natoľko bežná, že žiadny poisťovateľ by vám s ňou nemal robiť problémy. Snažte sa však žiadosť vypísať správne a hlavne so všetkými údajmi, ktoré sme vám vyššie uviedli. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac, kliknite si v tomto zákone.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *